Зимове меню в Японії

Про Японію
У японців є поняття сезонного меню. Страви, які традиційно подають на стіл взимку і влітку, будуть сильно відрізнятися один від одного. Причому, різниця буде не тільки в інгредієнтах, але навіть в сервіровці столу!
Сезоном визначається колірна гамма страви, тому:
- в зимових стравах присутній білий колір,
- в осінніх — жовтий та помаранчевий,
- у весняних — зелений та рожевий,
- в літніх — пурпурний, червоний та зелений.
В основному, сезонність характерна для риби та морепродуктів, а також для фруктів та овочів.
Продукти в Японії взимку
З настанням холодів жителі країни Висхідного сонця збільшують порції та додають в свій раціон більше гарячих страв. Це обумовлено особливостями кліматичної зони, в якій знаходиться країна. Середня температура в зимові місяці тримається там на рівні + 5-10 градусів. Коли позначка на градуснику зменшується до нуля, це сприймається як сильні морози.
З їжі в цей період необхідно отримувати максимум поживних елементів, при цьому раціон повинен бути збалансованим. Це означає, що їжа повинна містити тварині та рослинні жири, білки, мінерали та вітаміни. Чим суворіший клімат, тим більш насиченим та поживним має бути меню.
В Японії взимку на столі все частіше з’являються:
- м’ясо;
- риба;
- дайкон, пекінська капуста, морква та інші овочі;
- насичені бульйони;
- яблука, цитрусові та інші фрукти.
Холодні закуски стають більш калорійні та ситні. Деякі звичні страви подаються в теплому вигляді, або ж обсмажені в клярі та паніровці.
Риба на зимовому столі
Взимку попит на рибу у японців тільки підвищується. Морська риба — це відмінне джерело вітаміну D, кальцію, заліза, фосфору, хрому та натрію. Саме вона займає особливе місце на столі у кожного японця. Найчастіше дари моря вживають свіжими, у вигляді суші та сашимі. Найбільшою популярністю користуються морський окунь, краби та креветки.
В ресторанах зростає попит на небезпечну рибу Фугу. Вважається, що виловлена саме у крижаній воді вона набуває особливого смаку. Це ж правило стосується й морепродуктів.
Офіційна ловля снігового краба дозволена тільки в зимові місяці. Його м’ясо відрізняється особливо ніжним солодкуватим смаком,воно надзвичайно соковите.
Ще одне традиційне блюдо з риби — оден. Це риба, морепродукти та овочі, котрі тривалий час відварюються у бульйоні. Чіткого переліку інгредієнтів немає, часто в складі присутні яйця, водорості.
М’ясо
Японці з задоволенням їдять саме різне м’ясо. Тут і свинина, і яловичина, і м’ясо птиці. Існує безліч різноманітних страв із різними способами приготування. Це і варіння, і тушінні, і смаження. Причому відбувається, як тривала термічна обробка для насичених бульйонів та основ для багатокомпонентних страв, так і експрес-приготування, коли в киплячий бульйон занурюють тонко нарізані слайси.
Фрукти та овочі
Свіжі фрукти та овочі вкрай необхідні взимку. Дієтологи рекомендують з’їдати в день 5 різних плодів у свіжому вигляді. У цю ж категорію потрапляють різноманітні ягоди та сухофрукти. Саме в зимові місяці на прилавки потрапляє велика кількість найрізноманітніших плодів — лимони, апельсини, мандарини, клементини.
Суші, роли та сашимі взимку
Ці улюблені страви залишаються на столі цілий рік. Навіть взимку роли та суші — є повноцінним та збалансованим харчуванням, яке здатне задовольнити всі потреби організму в необхідних речовинах:
- Листи Норі — кальцій, йод та залізо;
- У свіжій рибі містяться вітаміни, мінерали та фосфор;
- Васабі — вітамін C та антиоксиданти.
А імбир просто позитивно впливає на процеси шлунково-кишкового тракту, а також має протизапальні властивості.
Сервірування столу
З настанням холодів використовується інший посуд. У японців є поділ на літні та зимові сервізи. Вони відрізняються формою, кольором та розмірами. Зимові чаші та піали ширші та більші за миски, які використовуються влітку.
Колірна гамма стає більш темною — на столі з’являється приглушений чорний, зелений, синій. Тарілки та підставки для нарізок та закусок змінюються глибокими піалами. У них подаються густі супи й насичені бульйони.Зміни відбуваються навіть в чайній церемонії. З’являються чашечки з товстої кераміки. Такий посуд дозволяє зігрівати руки, а сам напій довше зберігається гарячим.